Takva slika Raške doline, na koju su nas podsjetile i velike poplave prije četiri godine, počela se mijenjati 1928. godine početkom projekta isušivanja Čepićkog jezera i uređivanja cijelog toka rijeke. Nakon sedam godina uz ogromna ulaganja dobilo se oko četiri tisuće hektara plodnih polja i livada, koje su se protezale od Letaja i polja ispod Krbuna i okolnih sela, sve do ušća rijeke Raše. Uređen je i izvor Fonte Gaja s raške strane i Rakonek ispod Barbana,, u predjelu Donišnica podignuta je zgrada za vrtlare, koji su i nakon rata na tim poljima uzgajali i lubenice. Zvuči gotovo nevjerojatno ali ta je zgrada uništena dinamitom potkraj sedamdesetih proteklog stoljeća u sklopu akcije Ništa nas ne smije iznenaditi!
Ipak, još za socijalizma većina polja nadomak Raše, popularna Bonifika, su se obrađivala, ali u posljednjih dvadesetak godina, s izuzetkom propalog pokušaja uzgajanja šparoga talijanskog ulagača, ona su zarasla u šaš. Bit će da smo svi mi zbog toga šašavi i slijepi pokraj zdravih očiju, pa ne znamo kako zaorati polja u Raškoj dolini, poslije one na ušću Neretve, najveće na hrvatskom dijelu Jadrana.
Na fotografijama koje slijede najprije se vidi većim dijelom poplavljena dolina s barbanske strane prije početka njene melioracije, snimci dolini kod Kokoti prije i nakon radova, uređivanje ušća Raše te karta sa snimkama snage bure na cijelom kompleksu, koju su tih godina napravili talijanski stručnjaci.
(više u knjigama o Labinštini: www.mat-flacius.com)
Nema komentara:
Objavi komentar