Slavi se u njoj i Labinska republika, bilježi se i susret s preživjelim sudionicima tog događaja, nabrajaju najviše točke na Labinšćini, ali i sve veće uvale uz njenu obalu. Na jednoj stranici opisuje i klimu u našem kraju, ukazujući na česte suše. Dosta prostora posvećuje i NOB-u, objavljujući pritom i fotografije Ratka Gverina Lazarića, legendarnog partizanskog organizatora na Labinšćini te poslijeratnog društveno-političkog radnika te španjolskog borca Antuna Licula. On prvi piše o Jakovu Šumbercu Lukiću prvoj žrtvi pobune labinskih rudara, poznatijoj kao Labinska republika, koji je po drugi put, igrom slučaja, otkriven tek nedavno!
U svakom slučaju zanimljivo štivo, vrijedno pažnje i zahvalnosti, pogotovo što je pisano u vrijeme kada je naš kraj ostalo bez talijanskih intelektualaca, a domaćih, hrvatskih, još nije bilo ni u tragu. Tek godinu dana kasnije 1954., otvara se gimnazija u Labinu.
Uz tekst posebnu vrijednost ove knjižice čine oglasi na njenom kraju, koji vrlo vjerno oslikavaju gospodarske prilike na Labinšćini u to vrijeme. Bit će da je Marić tiskao Labin kroz stoljeća u vlastitoj nakladi, budući da se izdavač nigdje ne spominje, a i sponzori, odnosno reklame, među kojima je i dosta onih izvan Labin, daju naslutiti da se sam brinuo za njeno (samo)financiranje. Fotografija o Labinu ima nekoliko, ali je zastupljena cijela Istra te Rijeka.
Nema komentara:
Objavi komentar