Tako će trajati do 1955. godine kada će se iskopati posljednje tone ugljena, pet godina kasnije najprije će biti srušen viši dimnjak, a potom i onaj manji.Nestao je i rudarski toranj, u bivšim gospodarskim zgradama dugo se godina mučila ljevaonica Rade Končara, danas u njima bravari proizvode željezne okvire za proizvođače stolica iz Manzana.
U nekadašnjim vilama poodavno više ne živi nekadašnja gospoda, a u naselju niskih prizemnica zvanom Kolonije stanuju mahom potomci nekadašnjih rudara.
Na sam rudnik najviše podsjeća spomen ploča podignuta dvojici udara, koja su na rubu naselja poginula 8. travnja 1921. godine od metaka talijanskih vojnika, čime je u krvi okončan štrajk rudara poznat kao Labinska republika.
Ove su fotografije nastale odmah nakon što se Istra našla u granicama Kraljevine Italije. Desetak fotografija rudnika u Štrmcu, upravne zgrade te prvog stambenog naselja rudara na Labinšćini, od kojih većina dosad nije objavljivana, skinute su iz Izvješća o rudarskoj proizvodnji ugljena u Italiji u 1922. godine.
(više u knjigama o Labinštini: www.mat-flacius.com)
Nema komentara:
Objavi komentar