Njegova drama temeljena je na događajima iz 1921. godine, odnosno pobune labinskih rudara, poznata kasnije kao Labinska republika., koja je trajala od 2. ožujka do 8. travnja, kada je ugušena u krvi i hapšenju rudara. Prvi i treći čin odvijaju se u raškoj gostionici, u kojem je glavni lik Dinko Mene Bičić, koji se u razgovoru s mladim rudarima iz Bosne prisjeća povjesnog štrajka. Drugi se čin, kao san Bičića odvija u pulskoj sudnici u kojoj se sudi organizatorima tog bunta, među kojima je njihog vođa Ivan Pipan.
U predgovoru, pisanoj na labinskoj cakavici, autor navodi da je dramu napsao 1967. godine, kada je nudi najprije Televiziji Zagreb, a 1970. godine i Hrvatskom narodnom kazalištu Ivan Zajc, ali nikada nije dobio odgovor. Iste godine dobiva negativan odgovor Odbora za 50. obljetnicu Labinske republike, koja se svečano i uz nazočnost Tita obilježila godinu dana kasnije, uz obrazloženje da mu se neće izvesti drama "perke je napisena na labinsken dijalekte, a da je proslava jugoslavenskog karaktera..." U dosad neizvedenoj drami pjeva se i Černjulova pjesma Labinski kovari, koju je uglazbio pokojni skladatelj Nello Milotti, a zvedena je 1969. godine na MIK-u.
Naslovnu stranicu drame oblikovao je akademski slikar Renato Percan, izdavač je bila LIBURNIJA-UMFIKSI, a za izdavača se potpisuje još jedan Labinjan - Bruno Rajković.
(više u knjigama o Labinštini: www.mat-flacius.hr)
Nema komentara:
Objavi komentar