U istom je selu, a i u Kožljaku, od 15. do 18. kolovoza 1944. godine, održana Prva konferencija kulturnih radnika Istre na kojoj je u više navrata nastupala Kazališna družina, koja je u međuvremenu obilazila i oslobođena te poluoslobođena istarska sela. Zbog sve većeg djelovanja neprijateljske vojske članovi Otokara Keršovanija potkraj se godine prebacuju u Gorski Kotar, nastupajući pred partizanima i ranjenim borcima, ali i stanovnicima oslobođenih sela sve do Žumberka i Slovenije.
U Istru se preko Cresa i Lošinja vraćaju tek 3. svibnja 1945. godine, da bi između ostalog nastupali i na velikoj manifestaciji u pulskoj Areni, ali i većem dijelu oslobođenog poluotoka. Njihov je put završio potkraj 1945. godine kada se preko Opatije prebacuju u Rijeku, gdje postaju okosnica Narodnog kazališta Ivan Zajc.
Prvi upravitelj upravitelj Kazališne družine Otokar Keršovani, koja je imala i Talijansku sekciju, bio je Miljenko Paravić, dok su prve članice Družine, koje u početku broji 11 članova, bile i Zora Blečić-Buneta, Anita Klapčić i Antonija Klapčić Nina. Uskoro su im se pridružili narodni svirači Dinko Mene Miletić i Josip Bepi Miletić te Emilio Cvajner, poznati harmonikaš i nogometaš prvog raškog nogometnog kluba Rudar.
(više u knjigama o Labinštini: www.mat-flacius.hr)
Nema komentara:
Objavi komentar